Czym jest cukrzyca i jaką rolę odgrywa żywność?
W przypadku cukrzycy organizm nie może skutecznie przetwarzać węglowodanów.
Zwykle, kiedy jesz węglowodany, rozpadają się na małe jednostki glukozy, które kończą się cukrem we krwi.
Kiedy poziom cukru we krwi wzrasta, trzustka reaguje wytwarzając hormon insulinę, który pozwala cukrowi wejść do komórek.
U osób bez cukrzycy poziom cukru we krwi pozostaje w wąskim zakresie przez cały dzień.
Jest to duży problem, ponieważ zarówno zbyt wysoki, jak i zbyt niski poziom cukru we krwi może spowodować poważne szkody.
Istnieje kilka rodzajów cukrzycy, ale najczęściej występują cukrzyca typu 1 i 2. Obie choroby mogą wystąpić w każdym wieku.
W przypadku cukrzycy typu 1 proces autoimmunologiczny niszczy komórki beta wytwarzające insulinę w trzustce.Osoby z cukrzycą przyjmują insulinę kilka razy dziennie, aby zapewnić, że glukoza trafia do komórek i pozostaje na odpowiednim poziomie w krwioobiegu..
W cukrzycy typu 2 komórki beta produkują najpierw wystarczająco dużo insuliny, ale komórki organizmu są oporne na jej działanie, więc poziom cukru we krwi pozostaje wysoki.próbując obniżyć poziom cukru we krwi.
Z biegiem czasu komórki beta tracą zdolność do wytwarzania wystarczającej ilości insuliny.
Spośród trzech makroelementów białko, węglowodany i tłuszcz węglowodany mają największy wpływ na kontrolę poziomu cukru we krwi, ponieważ organizm rozkłada je na glukozę.
Dlatego osoby z cukrzycą mogą potrzebować dużych dawek insuliny, leków lub obu, gdy spożywają dużo węglowodanów.
Czy dieta o niskiej zawartości węglowodanów może pomóc w zarządzaniu cukrzycą?
Wiele badań potwierdza stosowanie diet niskowęglowodanowych w leczeniu cukrzycy.
Zanim w 1921 roku odkryto insulinę, dieta o bardzo niskiej zawartości węglowodanów była uważana za standardowe leczenie cukrzycy.
Co więcej, diety niskowęglowodanowe wydają się dobrze działać w dłuższej perspektywie, gdy ludzie się do nich przywiązują.
W jednym badaniu osoby z cukrzycą typu 2 jadły dietę niskowęglowodanową przez 6 miesięcy.
Podobnie u chorych na cukrzycę typu 1 obserwowano znaczną poprawę poziomu cukru we krwi w okresie 4 lat.
Jakie jest optymalne spożycie węglowodanów u osób z cukrzycą?
Idealne spożycie węglowodanów dla osób cierpiących na cukrzycę jest nieco kontrowersyjnym tematem, nawet wśród tych, którzy popierają ograniczenie węglowodanów.
Wiele badań wykazało znaczącą poprawę poziomu cukru we krwi, masy ciała i innych wskaźników, gdy węglowodanów nie spożywano więcej niż 20 gramów dziennie.
Jednak inne badania pokazują, że bardziej umiarkowane ograniczenie węglowodanów, takie jak 70 ≈ 90 gramów całkowitych węglowodanów lub 20% kalorii z węglowodanów, jest również skuteczne.
Optymalna ilość węglowodanów może również różnić się w zależności od jednostki, ponieważ każdy odczuwa węglowodany inaczej.
Dopóki poziom cukru we krwi pozostaje poniżej 140 mg/dl (8 mmol/l), czyli poziomu, w którym mogą wystąpić uszkodzenia nerwów, można spożywać 6 gramów, 10 gramów lub 25 gramów węglowodanów na posiłek na diecie niskowęglowodanowej.
Pamiętaj, że ogólna zasada jest taka, że im mniej węglowodanów jesz, tym mniej wzrośnie poziom cukru we krwi.
Zamiast wyeliminować wszystkie węglowodany, zdrowa dieta niskowęglowodanowa powinna zawierać bogate w składniki odżywcze, źródła węglowodanów bogate w błonnik, takie jak warzywa, jagody, orzechy i nasiona.
Żywność do jedzenia
Można jeść następujące produkty niskowęglowodanowe, dopóki się nie nasycisz.
Żywność, której należy unikać
Pokarmy te są bogate w węglowodany i mogą znacząco podnosić poziom cukru we krwi u osób z cukrzycą: